אוקטובר 02 2020

דיסקיות סויה מיובשות טבעוני

לכל מדינות צפון ודרום מזרח אסיה, מיפן וקוריאה דרך סין, בורמה ומלזיה, יש גרסאות של סויה מותססת בשלל פורמטים. הסוג הנפוץ של סויה מותססת בתאילנד הוא רוטב צהוב (tao jiew), המכיל גרגרי סויה מבושלים ומותססים, שהושארו שלמים או נטחנו לרוטב סמיך ומלוח. למיטב ידיעתי, הרוטב הטעים הזה (בדרך כלל מתוצרת Healthy Boy) נמכר גם בישראל, בחנויות למוצרים מהמזרח.
סוג נוסף, שאפשר למצוא בעיקר בצפון תאילנד, הוא דיסקיות סויה מיובשות (tua nao khaep). בספרו של אוסטין בוש, "The Food of Northern Thailand”, הוקדשו כמה עמודים יפים לתהליך ההכנה של הדיסקיות הללו.

דיסקיות סויה מצ'יאנג מאי

פולי הסויה נקטפים בעונה החמה (אפריל-מאי), מיובשים, מורתחים ומושארים לתסוס במשך יומיים, בדרך כלל עם תיבול של מלח, צ’ילי ומעט שום. בשלב הזה מתקבל מוצר שדומה לנאטו היפני. אפשר להשתמש בו כמו שהוא, ואפשר לייבש ולשמר אותו. המשחה הקריפית, שמראה מזכיר סצינות מ"הנוסע השמיני", נטחנת, משוטחת בצורת דיסקיות דקות ומתייבשת בשמש. לפני השימוש קולים את הדיסקיות על אש פתוחה והמטבח מתמלא בריחות נהדרים, אגוזיים-שומשומיים-אדמתיים. אחרי הקלייה כותשים את הדיסקיות לאבקה שנותנת גוף וטעם למשחות קארי. במקרים של עוני קיצוני אוכלים דיסקיות מפוררות מעל אורז וזהו.

soy discs

דיסקיות סויה מהעיירה מה סאלונג. מרקם גס יותר וטעם אלוהי

דיסקיות הסויה הן מרכיב הטעם החשוב ביותר במטבח של בני השאן (שנקראים בתאילנד tai yai) והלו (leuu), שבטים צפוניים קיימים גם במיאנמר ובלאוס. תפקידן במטבחי השבטים הללו דומה לזה של משחת השרימפס  – מרכיב שאליו הם נחשפו מאוחר יותר – במטבח התאי.

לטעמי האישי קל מאוד לאהוב אותן גם אם לא גדלתם עליהן. יש להן ארומה צמחית עדינה הרבה יותר מזו של משחת השרימפס. לאחרונה, כשיותר ויותר טבעונים מחפשים תחליף ראוי למשחת השרימפס, הדיסקיות הללו זוכות לקצת יותר תשומת לב. בנוסף, הן נחשבות למזון בריאות בגלל ההתססה, שתורמת חיידקים טובים למערכת העיכול האנושית. אפשר לנסות להזמין אותן באינטרנט, והנועזים מוזמנים לנסות להכין אותן בבית – זה לא מסובך, רק קצת מסריח.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות