מאי 30 2023

טופו מותסס אדום מונחים

מדור: מונחים

זהו מרכיב שמקורו במטבח הסיני והוא משמש לתיבול ולא כמקור עיקרי לחלבון. כדי להכינו לוקחים אורז ומדביקים אותו בעובש ששמו Monascus Purpureus, שצובע את האורז באדום. מערבבים את האורז עם יין אורז או יין אדום ותבלינים כמו סוכר, צ'ילי וחומץ (יש אפשרויות תיבול נוספות), משרים את הטופו בתערובת ומתסיסים אותו עד שהוא נצבע כולו באדום ומקבל ניחוחות מיוחדים.

טופו אדום מותסס

טופו אדום מותסס

הטופו המותסס (באנגלית הוא נקרא Fermented red bean curd) מכונה לפעמים "גבינה סינית” והאוממי שלו מושווה לזה של גבינה כחולה. לי הטעם והריח הזכירו פחם, אז בשימוש הראשון כדאי להיות מאופקים עם הכמויות.
אפשר להשתמש גם בטופו עצמו, שנקרא בתאילנד טָאוֹהֻו יִי, וגם במי הכבישה שלו. יש משפחה שלמה של מאכלים ורודים שמקבלים את צבעם מהטופו הזה – סוקי, מרקי אטריות (בעיקר כאלה עם פירות ים) ועוד מנות מוקפצות וסלטים שמכינים עם רוטב ורדרד בשם יֶן טָה פוֹ, שמכיל את הטופו הזה. אפשר להשתמש בטופו גם לתיבול ציר ירקות טבעוני או כמרכיב במרינדות.
יש גם טופו מותסס לבן, שאינו מכיל את העובש האדום. הוא פחות ארומטי מהסוג האדום, והוא נכבש בנוזל שמכיל בדרך כלל יין אורז ומלח, ועשוי להכיל גם צ'ילי, קליפת לימון, מיץ לימון, שמן שומשום, אניס וקינמון. עד כמה שראיתי, הטופו הלבן המותסס שמגיע לתאילנד הוא מתוצרת סין.
בספרות הסינית העתיקה ממליצים על טופו מותסס לאנשים שקשה להם לעכל את הטופו הרגיל – זקנים, חולים, ילדים. מומחים לרפואה סינית מאמינים שההתססה הופכת את החלבון לקל יותר לעיכול ומעשירה אותו בוויטמינים שנספגים בגוף ביתר קלות, בהשוואה לטופו רגיל.

פוסטים קשורים

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות