אוק 18 2009

הפסטיבל הצמחוני התחיל טבעוני

מדור: טבעוני

מדי שנה נערך בכל רחבי תאילנד פסטיבל צמחוני, שנמשך תשעה ימים ונותן לבשלנים המקומיים להפגין את המומחיות שלהם בעבודה עם טופו, סויה וירקות – בלי טיפה של רוטב דגים. חלק גדול מהמאכלים בפסטיבל הם בהשראה סינית, ורוב המקפידים על צמחונות בימים אלה הם תאים בודהיסטים ממוצא סיני, בדרך כלל מזרם המהאינה.

קארי ירוק עם במבוק וחצילים

קארי ירוק עם במבוק וחצילים

הפסטיבל התחיל אתמול בתהלוכה של לובשי לבן לכיוון שני המקדשים הסיניים הגדולים בעיר, ופיצוץ מסיבי של חזיזים. ליד אחד המקדשים  נפתחה שדרה של בסטות צמחוניות שעובדות ברציפות מהבוקר עד הערב. במקדש עצמו אפשר לאכול ארוחת חינם מפוארת מדי ערב. רצוי, כמובן, לא לשכוח לתרום כמה עשרות באטים לכיסוי ההוצאות.

מה בתפריט? לפחות שישה דוכנים מציעים וריאציות שונות של מטוגנים: משולשי טופו, קציצות מקמח תירס, עוגות מטארו, ביצים ושעועית שחורה, אגרולס, לביבות מתירס טרי, ומשהו שעוד לא הצלחתי לפענח מהו, אבל הוא הכי טעים בעולם ומכיל בוטנים לא קלויים. אנסה להשיג מתכון ולפרסם אותו, או סתם לברר מה מכיל הפלא הזה.

בצד השני של הרחוב הקימו דוכנים של אוכל מבושל. חלק מהתבשילים, למשל קארי אדום עם חלב קוקוס בתוספת חצילי-אפונה וסויה, או קארי ירוק עם נצרי במבוק חלקלקים, חצילים ופלפל ירוק, היו פשוט גרסאות צמחוניות לאוכל תאי מוכר.

לביבות מטופו ובוטנים וקציצות מקמח תירס

לביבות מטופו ובוטנים וקציצות מקמח תירס

בנוסף, הוכנו שלל מאכלים מסויה מעובדת, כמו פרוסות דמויות סטייק בזיגוג מתקתק מרוטב סויה, פרוסות מטוגנות שנראו כמו סטייק דג, והפייבוריט שלי – תבשיל משובח ממוצא סיני שהכיל סויה, פטריות שיטאקה וכרוב כבוש ברוטב דליל ומתקתק עם אניס וג'ינג'ר.

סויה, פטריות וכרוב כבוש

סויה, פטריות וכרוב כבוש

למעשה, מדובר בגרסה צמחונית של המאכל הזה, אבל גם קרניבורית כמוני יכולה להעריך את ההישג הקולינרי של הטבחיות הצעירות – להצליח לייצר רוטב כל כך עשיר ומלא טעם בלי קמצוץ בשר.

עוד מאכלים צמחוניים מהפסטיבל – בימים הקרובים.

עוד על הפסטיבל הצמחוני ועל מה מותר ומה אסור בעשרת הימים האלה.

3 תגובות

3 תגובות לפוסט “הפסטיבל הצמחוני התחיל”

 1. מיטל בתאריך 19 אוק 2009 בשעה 9:59

  נשמע כיף מאד שם, בפסטיבל הצמחוני שלכם. עוד לא החלטתי מה נראה יותר טעים, הסויה-פטריות-כרובכבוש או הקארי חלב קוקוס. בכל מקרה, לא בתאילנד, לא בישראל ולא בארצות-הברית, לעולם לא אבין את האנשים שאוכלים סטייק סויה.
  ספרי עוד!

 2. עדי בתאריך 19 אוק 2009 בשעה 11:44

  מיטל – נראה לי שהסטייה היא לקרוא לזה סטייק, אבל המאכל עצמו לא מאוד "סוטה" יחסית לדברים אחרים שאוכלים באיזור הזה. אעלה עוד פוסט על הפסטיבל יותר מאוחר היום.

 3. ניר בתאריך 20 אוק 2009 בשעה 9:11

  נראה טעיםםםם. 🙂

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות