אוקטובר 27 2009

ליים טבעוני

בתאילנד אין לימון, אבל אין סיבה להצטער על זה כי יש ליים (Lime), וליים זה אחלה. כמה תכונות מבדילות בין הליים ללימון. הוא קטן יותר, יש לו קליפה דקה יותר, ובדרך כלל החמיצות שלו פחות צורבת. כל המתכונים באתר מתורגמים מליים לימון כדי לא לתסכל את הקוראים, אבל אם מצאתם ליים, השתמשו בו. הוא הרבה יותר מתאים לאוכל התאי.

כשהתאים משתמשים במיץ ליים לבישול הם מקפידים להוסיף אותו רק בסוף, ממש לפני שמכבים את האש, כי טעמו הולך לאיבוד בחום גבוה. באופן כללי, גם כשמשתמשים במיץ הליים לרטבים קרים או בדרכים אחרות שאינן דורשות בישול, משתדלים להוסיף את המיץ קרוב ככל האפשר למועד ההגשה, כי החמיצות שלו יורדת פלאים אחרי חצי שעה-שעה.

חיתוך ליים לסחיטת מיץ

אם רוצים לחתוך ליים לצורכי מיץ, חותכים פעם אחת על קו הכמעט-חצי (החתיכה בחלק העליון של התמונה) ואחר כך ממשיכים לחתוך סביב המרכז במטרה להשאיר את החלק האמצעי (החתיכה בחלק התחתון של התמונה) שבו מתחברות כל הרקמות הלבנות, כחתיכה אחת שאפשר לזרוק לפח. בהתחלה זילזלתי בשיטה הזאת וחתכתי את הליים לשניים כאילו היה לימון, אבל בסופו של דבר הבנתי שזאת באמת הדרך הנוחה והיעילה ביותר להפקת מיץ.

אחד השימושים הנחמדים לליים הוא כמילוי למאכל שנקרא מיאנג קאם – עלים טריים ממולאים במרכיבים ארומטיים כמו ג'ינג'ר, צ'ילי, שאלוטס ושרימפס מיובשים. במקרה הזה חותכים את הליים לטריזים קטנים ואוכלים אותו עם הקליפה.

מיאנג קאם

בישראל אפשר לקנות ליים אצל ירקנים מסוימים, ואפשר גם לקנות עץ במשתלה ולגדל בגינה. אם לא הצלחתם להשיג ליים, לא נורא – גם לימון יעשה את העבודה, ועדיף לימון מהזן הקטן עם הקליפה הדקה.

8 תגובות

8 תגובות לפוסט “ליים”

 1. דניאל בתאריך 27 אוק 2009 בשעה 8:20

  אחרי שסוף סוף מצאתי ליים בארץ, קניתי 2 קילו, סחטתי אותם לשני מגשים של קוביות קרח, ועכשיו יש לי קוביות ליים משמחות כל פעם שאני זקוק לקצת טעם תאילנדי… תודה רבה על הבלוג הנהדר, דרך אגב.

 2. עדי בתאריך 27 אוק 2009 בשעה 9:07

  דניאל – תודה. לטובת הקוראים בישראל, איפה מצאת ליים?

 3. […] בתור אוכלי דגים להוטים – יושב הבית אף מכונה לעתים פינגווין – יוצא לנו לא מעט לאכול סלמון. עכשיו, סלמון זה טעים, אין להכחיש, ובכל זאת תמיד יש לו טעם דומה: טעם ורוד.  לא מזמן נתקלתי באיזה מתכון, שנראה שאולי מצליח לעשות את זה קצת אחרת, איך לא, מהמזרח הלא קרוב. המתכון והתמונה של "מאכלים רציניים". אגב, מעתה ואילך, כל הליים יוחלף בלימון. עדי הרשתה. […]

 4. מיכל בתאריך 01 נוב 2009 בשעה 14:16

  יש ליים בשוק הכרמל לפעמים. לפני שבועיים קניתי בדוכן בפינה של הכרמל ורחוב השומר. אם אין שם, תשאלו את האשה בדוכן המיץ שליד, היא תדע איפה יש והיא גם נורא נחמדה ועושה מיץ טעים במיוחד 🙂

 5. דניאל בתאריך 16 יונ 2010 בשעה 15:17

  באיחור של חצי שנה בערך – את הליים קניתי אצל ראובן הירקן בקרוואן ליד הסינמה סיטי ברמת השרון.
  כללית יש שם ירקות מעולים, והוא מפורסם למדי.
  מקווה שבקרוב יהיה לו שוב, קוביות הליים כבר נגמרו… 🙂

 6. Jinanaynay בתאריך 24 יונ 2010 בשעה 16:07

  ליים נהדר עכשיו בשוק הכרמל! היום קניתי בבסטה בפינת ר'ח רמב"ם.

 7. ebay בתאריך 30 יונ 2010 בשעה 20:18

  מישהו יודע איפה יש ליים בחיפה?

 8. עידו בתאריך 14 אוק 2017 בשעה 18:01

  ליים יש בכל מקום היום אבל רק בסתיו 🙁

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות