נוב 07 2009

עונת השורשים טבעוני

מדור: טבעוני

בתאילנד יש ג'ינג'ר טרי (ושורשים נוספים מאותה משפחה) כל השנה אז קצת קשה להבחין מתי "העונה", אבל לפעמים יש יותר, והלפעמים הזה הוא כנראה עכשיו (ומסתבר שגם בישראל). ביציאה האחרונה שלי לשוק עם מצלמה, בשבוע שעבר, לא יכולתי להתעלם מערימות השורשים הנקראים Rhizomes (ובעברית: פקעות שורש) שהוצעו למכירה אצל כמה מהמוכרים.

לצמחים ממשפחת הג'ינג'ר יש שורשים שגדלים מתחת לאדמה ופקעות שנוצרות בחלק של הצמח שנמצא מעל האדמה. הפקעות העליונות נפוצות בשוק כל השנה, ואת השורשים מוציאים רק כמה פעמים בשנה. בימים אלה – כשעונת הגשמים מאחורינו ועונת התיירות לפנינו, השורשים מגיעים לשוק בכמויות גדולות.

הכי קל לראות את ההבדל בין הפקעות העליונות לשורשים בתמונות.

הנה, לדוגמה, פקעות כורכום מהחלק שמעל האדמה. אפשר לראות שיש להן גבעול ירוק וטרי, והחלק שבו משתמשים לבישול הוא קטן יחסית ונמצא בקצה הגבעול.

כורכום אדום

כורכום אדום

בתמונה הבאה, בכלי האמצעי (התחתון), יש שורשי כורכום שגדלו מתחת לאדמה. הם קשים יותר וטעמם מרוכז יותר.

מימין למטה: בפראי, שורשי כורכום אדום, גינגר יבש

מימין למטה: בפראי, שורשי כורכום אדום, ג'ינג'ר יבש

לא כל השורשים משמשים לבישול. אחד הידועים שבהם נקרא בפראי (Bprai) ואפשר לראות אותו בסלסלה האדומה שמשמאל. הבפראי הוא מרכיב חשוב בשמנים למסאז' ובתרופות מסורתיות להקלה על הנשימה. הוא נראה דומה מאוד לג'ינג'ר אבל הוא קשה ומחוספס יותר, צהוב יותר מבפנים, והטבעות שמקיפות את השורש בולטות יותר. בצד ימין אפשר לראות שורש שמזכיר מאוד את הג'ינג'ר שנמכר בישראל. כששאלתי מה זה המוכרת אמרה: זה ג'ינג'ר יבש.

לשם השוואה, הנה תמונה של פקעות ג'ינג'ר טריות מהחלק שמעל האדמה:

גינגר צעיר

ג'ינג'ר צעיר

הקליפה של הג'ינג'ר הזה ממש דקיקה, והפקעת עצמה עסיסית ואפשר לאכול אותה טרייה, ללא בישול. היא אינה סיבית כמו הפקעות היבשות או השורשים, וטעמה מעודן וכמעט לא חריף.

בתמונה הבאה אפשר לראות שורשי גלנגל (מימין) ושורשים ופקעות של קרצ'אי (Krachai), עוד בן משפחה של הג'ינג'ר שהתאים חותכים לרצועות דקות ומוסיפים לתבשילי קארי ולמאכלים מוקפצים.הפקעות שגדלות מעל האדמה הן החלקים דמויי האצבעות, והשורש הוא החלק שמחבר אותן באמצע.

משמאל: שורשי גלנגל. מימין: קרצאי

משמאל: שורשי גלנגל. מימין: קרצ'אי

בחלק השמאלי העליון של התמונה אפשר לראות חוטרי אננס (החלק שיוצא מעל הפרי) פרוסים דק-דק, שאותם מוסיפים לתבשילי קארי, ואיזשהו פרי מוזר שעוד לא ביררתי את שמו ולמה הוא משמש.

תגובה אחת

תגובה אחת לפוסט “עונת השורשים”

  1. יוני בתאריך 08 נוב 2009 בשעה 12:12

    הם ממש מוצאים שימוש לכל חלק של הירק/פרי. מגניב.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות