דצמבר 14 2009

מה הסיפור עם אטריות בטום יאם? שאלות ותשובות

יפתח כותב: הזמנתי בכמה מסעדות בארץ מרק טום יאם, ובכולן הגישו אותו עם איטריות אורז (או סוג דומה, כגון גלאס נודלס). למיטב זכרוני, גם בקורס בישול שעשיתי בצ'יאנג מאי הכנתי מרק טום יאם עם איטריות (לצערי בשנתיים שמאז לא היה לי גז בבית), אבל בשום מתכון לא מצאתי התייחסות לנודלס במרק טום יאם. מדובר בהמצאה שלנו או שזה פשוט משהו פחות מקובל?

אפשר לומר שברירת המחדל של טום יאם בתאילנד – כלומר מה שתקבל אם תיכנס למסעדה ותבקש טום יאם – היא מרק מאוד מימי ברמות שונות של צלילות, בלי אטריות ובלי חלב קוקוס. אם אתה רוצה טום יאם עם אטריות וחלב קוקוס אתה צריך להזמין Tom yam naam kun. גירסת האטריות וחלב הקוקוס היא הרבה יותר רכה (וגם יותר משביעה) מהגרסה הצלולה והפראית בחמיצותה. זו הסיבה שהיא יותר פופולרית אצל תיירים (ולכן מלמדים איך להכין אותה בבתי הספר לבישול בצ'יאנג מאי) ובמסעדות תאיות מחוץ לתאילנד.

לגמרי במקרה, בדיוק השבוע צילמתי את שתי הגרסאות האלה של הטום יאם.

טום יאם, ברירת המחדל הצלולה

הגרסה הצלולה שבתמונה עשויה עם דג משובח ממשפחת המקרלים שנקרא Pla insi, ועם פטריות קש, עלי קפיר ליים, למון גראס, עגבניות, בצל והרבה מיץ ליים.

טום יאם עם אטריות וחלב קוקוס

הגרסה עם האטריות עשויה עם עוף ועם אטריות ביצים (Ba mi). בגלל הנטייה של הליים לאבד חמיצות במהירות, מומלץ להגיש עם המרק כמה פלחים (אפשר גם לימון, אם אין ליים) לסחיטה מיידית לפני האכילה.

כדי להכין טום יאם נאאם קון אין צורך במתכון מיוחד. צריך רק להוסיף לטום יאם הרגיל חלב קוקוס ביחס של בערך רבע מכמות הנוזלים, לבשל את האטריות לחוד ולהוסיף אותן לצלחת. אפשר ומומלץ לתקן את התיבול לפי הטעם האישי.

מתכון בסיסי לטום יאם צלול

פוסטים קשורים

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות