מרץ 12 2010

רוטב סויה טבעוני

רוטב סויה תאי בהיר

רוטבי סויה הם מרכיב חשוב במטבח התאי. מאחר שהם הגיעו לתאילנד מסין, הם דומים יותר בטעמם לרוטבים הסיניים מאשר ליפניים והם מעודנים יותר מהאחרונים.

בתאילנד משתמשים בשני סוגים עיקריים: רוטב סויה בהיר (Light, ובשפה התאית: Si-yu-khao) ורוטב סויה כהה (Dark or Black, או בתאית: Si-yu-dam). יש סוג שלישי, של רוטב כהה מתוק (עם סוכר חום), אבל הוא פחות נפוץ.

ברוטב הבהיר משתמשים באופן שוטף ויומיומי, והוא גם הבחירה המועדפת לסלטים, למאכלי עוף, לדגים ולפירות ים, כי הוא לא משחית את צבעם הבהיר.

הרוטב הכהה קצת פחות מלוח מהבהיר, ויש בו גם מולסה מקנה סוכר, כך שהוא די מתקתק. משתמשים בו למאכלים בזיגוג אדום ממוצא סיני, למאכלים מוקפצים, כתיבול לאטריות ועוד.

אם אתם רוצים להתקרב לטעם התאי האותנטי, תעשו לעצמכם טובה אם תקנו רוטבים מתוצרת תאילנד במקום הקיקומן ושאר אחיו מיפן. אפשר להשיג אותם בחנויות המתמחות (קצת קשה להתעלם מהלוגו עם הילד השמנמן של Healthy Boy, שבארץ קוראים לו משום מה "פורמולה”). אם לא מצאתם רוטב תאי, העדיפו את הסיני על פני היפני.

עדכון: הנומן, בעל בלוג האוכל הנהדר תאי פוד מאסטר, תורם הסבר (ראו בתגובות) על הסוגים השונים של רוטב הסויה וממליץ על שני הסוגים הראשונים. למיטב ידיעתי, בישראל אפשר להשיג את פורמולה 1 ופורמולה 5 של Healthy Boy.

Gold grade – הסוג האיכותי ביותר.

פורמולה 1 – רוטב באיכות גבוהה, פחות ריחני מהגולד.

פורמולה 2: ערבוב של פורמולה 1 עם מי מלח (Brine).

פורמולה 3: ערבוב של שתי הפורמולות הקודמות עם מי מלח.

פורמולה 4: ערבוב של שלוש הפורמולות הקודמות עם מי מלח.

פורמולה 5: רוטב סויה כהה. ערבוב של ארבע הפורמולות הקודמת עם מי מלח ומולסות.

Photo: (CC) Badhatstand

5 תגובות

5 תגובות לפוסט “רוטב סויה”

 1. Hanuman בתאריך 17 יול 2010 בשעה 9:22

  Soy sauce formulas are designation of the grade of the soy sauce. from the highest quality – formula Gold and formula 1, down to formula 5. in the lower quality soy sauce salt and artificial ingredients are added to mimic the taste and color of the real and pure grades. the picture you are sowing is light soy sauce formula 1 of healthy boy brand which is excellent brand and grade. recommended. do not use formula 2 and down, this are cheap soy sauce that are used in cheap commercial cooking. i would not recommend it to home cooking

  cheers
  hanuman.

 2. עדי בתאריך 17 יול 2010 בשעה 9:55

  הנומן, המון תודה על השלמות המידע. ברשותך, אתרגם אותן ואוסיף לפוסט למען קוראי העברית. האתר שלך נהדר. גישה פיוריסטית-מסורתית-ביתית לאוכל התאי זה משהו די נדיר ברשת.

 3. Hanuman בתאריך 17 יול 2010 בשעה 18:32

  my pleasure and thanks for the kind words! much appreciated , I am always happy to help whenever i can, feel free to buzz me. cheers hanuman

 4. Hanuman בתאריך 17 יול 2010 בשעה 18:43

  me again, here is the correct details:

  Gold Grade – Top Grade Soy Sauce
  Formula 1 – High grade soy sauce, less fragrant than gold but still acceptable

  Formula 2 – Mixture of formula 1 with brine

  Formula 3 – Mixture of formula 1 + formula 2 and addition of brine

  Formula 4 – Mixture of formula 1 + formula 2 + formula 3 and addition of brine

  Formula 5 – Mixture of formula 1 + formula 2 + formula 3 + formula 4 + brine and molasses

 5. רוזה בתאריך 21 יונ 2011 בשעה 10:10

  עדי שלום לך,
  השלמת לי ידע בעניין רוטב סויה ובכלל הפוסט כתוב מאוד יפה.
  מאוד נהנתי מהבלוג המקסים שלך.
  תודה מכל הלב,
  רוזה.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות