מרץ 28 2011

איזה מכתש כדאי לקנות? שאלות ותשובות

רועי כותב: אני רוצה לקנות מכתש ועלי חדשים. כרגע יש לי משהו פשוט מעץ, קטן מאוד ולא עמוק, ואני מחפש משהו טוב יותר. באתר הזה מצאתי כמה סוגים מעניינים וזכור לי שגם ב"מזרח מערב" יש סט מקרמיקה. יש לך המלצה לגבי מכתש ועלי מסוימים?

קודם כל, אפילו מכתש ועלי קטנים עדיפים על בלי מכתש ועלי בכלל. עדיין אפשר לכתוש בהם תבלינים ולהכין די בקלות תערובות תיבול בסיסיות (שום, צ'ילי, פלפל לבן, כורכום ועוד), ומובן שהם יכולים לשפר מאוד גם את האוכל הלא-תאי שאתם מבשלים בבית, כי אין כמו תבלינים טחונים טריים.

הצורה

חייבים לוודא שהמכתש בנוי בצורה הנכונה להכנת אוכל תאי (אם אתם רוצים לכתוש תרופות, התייעצו ברופא). בתאילנד משתמשים במכתשים שחלקם הפנימי נראה כמו קערה עמוקה, אבל בישראל מוכרים מכתשים לא רק מתאילנד, ואפשר ליפול בקלות (קרה לי) עם מכתש בעל תחתית שטוחה, או כזה שיש לו קערה כמעט שטוחה (החומרים יקפצו לכם לפנים).

כשבוחרים מכתש להכנת אוכל תאי צריך לחשוב על סום טם, סלט הפפאיה הירוקה המפורסם. המכתש צריך להכיל לפחות שתי כוסות של חומרי גלם, וצריך להיות בו מקום גם לעלי (שאיתו כותשים) וגם לכף (שבעזרתה דולים מתחתית המכתש את חומרי הגלם ששקעו). העלי צריך להגיע בנוחות עד תחתית הקערה, כדי שלא יצטברו שם חומרים לא כתושים.

מכתשי עץ (משמאל, בצבע אדמדם) וחמר שרוף

החומר

עד כמה שראיתי, בישראל אפשר להשיג בעיקר סוג אחד של מכתש מתאילנד, עשוי מחמר עם עלי מעץ (מחיר למכתש בגודל מתאים: 45-65 שקל). לא ראיתי מכתשים מעץ או מגרניט, אבל זה לא אומר שאין.

בחירת החומר שממנו עשוי המכתש תלויה ברמת העצלות של המשתמש המיועד. מכתש העץ קל הרבה יותר ואין בעיה להוציא אותו מהארון בלי חשש שהוא יישמט וירסק למישהו את כף הרגל. מאותה סיבה, קל הרבה יותר לנקות אותו אחרי השימוש. מצד שני, בגלל הרכות של החומר צריך להשקיע יותר מאמץ וכוח בכתישה עצמה, יחסית למכתשים הקשיחים יותר.

מכתש גרניט. חומרים קשים מסתדרים טוב ביחד

למרות ששני סוגי המכתשים זמינים לשימוש באותה מידה במטבח שלי, אני מוצאת את עצמי משתמשת במכתש הגרניט לעתים רחוקות למדי, בעיקר אם אני מכינה משחת קארי עם הרבה מרכיבים קשים, כמו קארי מאסאמן. לכל שאר השימושים אני מעדיפה לכתוש קצת יותר במרץ ולא לסחוב דברים כבדים לכיור ובחזרה. לא חשוב איזה מכתש בחרתם, בזמן הכתישה נוח מאוד להניח אותו על מגבת, שתפעל כבולם זעזועים.

בעיה נוספת שנתקלתי בה עם מכתש הגרניט היא שהעלי שלו שביר, ואם הוא מתגלגל במקרה ממתקן הייבוש – הלך עליו. עלי העץ יכול להיסדק פה ושם, אבל צריך אירוע קיצוני יותר כדי להוציא אותו מכלל שימוש. מכתשים מחומרים קשיחים כמו אבן, גרניט או חמר שרוף מיוצרים עם סוגי גימור שונים: חלקים נקבוביים מאוד וחלקם חלקים לגמרי. בתאילנד משתמשים בעיקר בחמר השרוף ובגרניט, שניהם בגימור נקבובי שאין למכתשי שיש וקרמיקה. לא הייתי בוחרת באחד מהשניים האחרונים כי בעיני הם הם "קרים" (תיאור מעורפל של התחושה בזמן הכתישה, הנובעת מהחלקלקות של החומר, שיוצרת הרגשה של "חוסר חיכוך" בינו לבין המרכיבים הנמעכים). מצד שני, אני גם לא מתה על מכתשי האבן בעלי הגבשושיות והנקבים הגדולים. מעצבן מאוד לנקות אותם.

עוד שיקול שחשוב מאוד לאנשים מסוימים (לי, למשל) הוא הצליל שעושה כף המתכת כשהיא מגרדת את הקערה. במכתשי חמר ואבן יש לה צליל חורקני מעורר צמרמורת (אפשר להשתמש בכף עץ במקרה כזה). במכתשי עץ הבעיה הזאת אינה קיימת.

יש אנשים שמסתייגים ממכתשי עץ כי העץ סופג יותר מהחרס או הגרניט, ונשארים בו ריחות וטעמים מכתישות קודמות. לי זה לא מפריע, אבל אם, למשל, יש בבית אוכלוסיה מעורבת של אוכלי בשר וצמחונים/טבעונים ייתכן שעדיף לקנות מכתש גרניט, שסופג מעט מאוד ואפשר לנקות אותו ביסודיות.

אם היה עלי להסתפק במכתש אחד בלבד, אני מניחה שהייתי הולכת על מכתש עץ גדול (לפחות 14 ס"מ קוטר פנימי עליון), שבו אפשר לעשות הכל, ממשחות קארי ועד סום טם. משהו כזה:

מכתש עץ גדול, מתאים להכל

פוסטים קשורים

17 תגובות

17 תגובות לפוסט “איזה מכתש כדאי לקנות?”

 1. זיו פ בתאריך 28 מרץ 2011 בשעה 8:23

  בשנה האחרונה הופיעו בסניף חצי חינם בחולון מכתשי גרניט במספר גדלים בקומה העליונה. אני קניתי אחד להחליף את מכתש העץ הקטן שלי והחיים שלי השתפרו משמעותית. אין מה להשוות מבחינת התוצאה. אני פשוט מחזיק אותו על השיש אז לא צריך לסבל אותו לארון והוא גם יפה ונראה נחמד.
  כמו כן, אני רק מנקה אותו עם מים ולא עם סבון מה שהופך את פעולת הניקוי לקלה יותר (אפילו שאין ספק שהרגעים שאני מחזיק את הגוש אבן הזה מעל כיור מלא בכוסות הם רגעים מלחיצים).

 2. עדי בתאריך 28 מרץ 2011 בשעה 10:29

  זיו – אכן הכי מומלץ להחזיק את המכתש על השיש, זמין לשימוש כל הזמן, אבל להרבה אנשים אין מקום לעוד אביזר על השיש, ויש גם כאלה (כמוני) שאין להם שיש בכלל, רק שולחנות מתקפלים שלא מתנהגים יפה במצבים כאלה.

 3. זיו פ בתאריך 28 מרץ 2011 בשעה 11:11

  תנחומי לאנשי השולחנות המתקפלים. אין ספק שזה מטיל אור על מנהגיך להשתמש במכתש על הרצפה.

 4. עדי בתאריך 28 מרץ 2011 בשעה 11:27

  כן, אבל לפחות אני לא לבד בזה. בתאילנד המון אנשים מבשלים על הרצפה, בעיקר כשמדובר במכתש ועלי וצריך משטח יציב.

 5. גיל בתאריך 28 מרץ 2011 בשעה 12:10

  גם אני רכשתי מכתש ועלי מאבן (אני חושב שגרניט) בחצי חינם, לא זה שבחולון אלא החדש בכניסה להוד השרון ואני מאוד מרוצה ממנו.
  המכתשים של ARCOSTEEL עולים שם 50 ש"ח ו-60 ש"ח בהתאמה לגדלים (11 ס"מ ו13 ס"מ).
  יותר זול מהמקום בלינק שרועי נתן.

 6. רועי בתאריך 28 מרץ 2011 בשעה 22:16

  תודה על התשובה

  הנה לינק למקום יותר זול, לא כמו "חצי חינם" כפי שאתם אומרים, אבל זול בהחלט מבין מה שמצאתי באינטרנט:
  http://www.simhim.com/mactesh.html

  דרך אגב, מכתשי חמר שרוף יש ב'מזרח מערב' בירושלים.

  אעדכן לאחר שאקנה את מכתש האבן 🙂

 7. אתי בתאריך 29 מרץ 2011 בשעה 8:24

  יש מכתשים מאבן ב-30 ש"ח וגם מפלסטיק בכל הגדלים בחנות שנקראת תאי שופ במושב פארן שבערבה.
  חנות שמייבאת את כל הסירים התבלינים מטאטא כל מה שתאינלדי צריך בארץ
  מומלץ בחום על המקום שרות יחס יוצאים מהכלל

 8. כמי בתאריך 29 מרץ 2011 בשעה 12:32

  לי יש מכתש מברזל, נישאר לי מאבי, האם זה בסדר?

 9. עדי בתאריך 29 מרץ 2011 בשעה 12:53

  אתי – מכתשים מפלסטיק? אשמח מאוד לראות תמונה. כאן בחיים לא ראיתי כאלה. בכל מקרה, 30 שקל למכתש אבן זה אחלה מחיר. שלי עלה כמעט 40.
  כמי – אף פעם לא ניסיתי מכתש ברזל, אבל אני לא חושבת שצריכה להיות איזושהי בעיה עם זה.

 10. רועי בתאריך 01 אפר 2011 בשעה 18:41

  לגבי תאי שופ- הבעיה היא… יקר להגיע לפארן!

 11. אמיר בתאריך 19 אוג 2011 בשעה 21:54

  בקרוב פתיחה מחדש של מסעדת שן-די (מסעדה תאילנדית) בנצרת עלית…
  דרושים עובדים …

 12. אסף בתאריך 25 נוב 2012 בשעה 22:59

  שאלה באיחור קל – קניתי לאחרונה מכתש גרניט, ואני שם לב שאם אני גם עושה תנועה מעגלית של העלי בתוך המכתש, נוצרת אבקה אפורה מהשחיקה של הגרניט. (ניסיתי לכתוש שום וקיבלתי משחה אפורה ממש).

  זה נשמע לכם סביר? זה מסוכן באיזו שהיא צורה? אני עושה משהוא לא נכון?

 13. עדי בתאריך 15 דצמ 2012 בשעה 2:55

  אסף – גם התגובה באיחור קל. זה לא נשמע טוב, זה לא אמור לקרות, ואולי זה לא בדיוק גרניט אלא חומר שנראה דומה אבל מתפורר.

 14. […] את כל המרכיבים בעזרת מכתש ועלי גדולים מאבן. כאן אתם יכולים לקרוא בפירוט מה זה עלי ומכתש ואיזה כדאי […]

 15. עמית בתאריך 03 אפר 2017 בשעה 16:56

  בשביל לנקות מכתש ועלי מחימר או גרניט (אולי גם שיש אבל אני לא יודע) ניתן לשים אותו בתנור בחום של 180 מעלות למשך 15 דקות וזה מנקה חיידקים וריחות. עלי מעץ עוד לא מצאתי דרך מיוחדת לנקות. בכל מקרה עדיף להמנע מלנקות עם סבון כי החומר סופח אותו.

 16. סופר אריה בתאריך 26 אפר 2017 בשעה 8:27

  היכן אפשר לקנות מכתש ועלי מנחושת/ברזל במחיר סביר באזור חדרה?

 17. ירון מליחי בתאריך 26 אפר 2018 בשעה 4:58

  יש לי שני מכתשים ועלי מנחושת מצויינים . 1 בגובה 15 ס"מ והשני בגובה 10 ס'מ.רק עכשיו אני מעוניין למכור ( עם כאב!) צריך כסף . יש כמה רציניים .הראשון במחיר הנורמלי יזכה.בהצלחה

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות