אוגוסט 19 2011

שמן קפיר ליים – הוראות שימוש ואחסנה טבעוני

(עוד מידע על שמן ארומטי מקפיר ליים)

כדאי לשמור את השמן במקרר כי זה מכפיל את אורך חייו, מחצי שנה (במקום קריר וחשוך) לשנה (בקירור). תאריך הייצור כתוב על האריזה.

כדי להתאימו לצורכי בישול, שמן הקפיר ליים הטהור מדולל ב-95% שמן זרעי חמניות אורגני בכבישה קרה, שנבחר בזכות טעמו הניטרלי. שמנים ארומטיים, גם כשהם מדוללים לרמה של 5%, הם מוצר מרוכז וחזק, לכן גם לטיפה אחת יכולה להיות השפעה משמעותית על הטעם. היזהרו עם הכמויות ואל תשתמשו בשתי טיפות במתכון שדורש רק טיפה אחת. להבדיל מתבלינים אחרים שאפשר להוסיף לאוכל ביד חופשית, כאן הדיוק הכרחי כדי להגיע לתוצאות טעימות.

השמן מנצל את מלוא הפוטנציאל שלו אם מוסיפים אותו לאוכל רק בגמר הבישול, וטעמו יהיה חזק יותר במנות קרות. אם אתם מוסיפים אותו לתבשיל חם, כדאי לתת לתבשיל להתקרר מעט לפני הוספת השמן. כשהתבשיל רותח, השמן מתאדה במהירות ונעלם. ירידה של מעלות בודדות בטמפרטורת התבשיל יכולה לשפר את המצב, והכי טוב להוסיף את השמן ברגע האחרון לפני ההגשה. אם הכנתם מראש מנה שיש לחמם אותה לפני ההגשה, הוסיפו את השמן אחרי החימום. אם הוספתם יותר מדי שמן לתבשיל, נסו להרתיח אותו מעט כדי להחליש את הטעם.

אם אתם משתמשים בשמן לתיבול מנה קרה כדאי לערבב אותו עם מעט נוזלים מהמנה לפני שמוסיפים אותו, כדי להבטיח פיזור טוב. אם מכינים, למשל, סלט עם רוטב, כדאי לערבב את השמן עם הרוטב לפני שמערבבים עם הסלט.

כמויות:

הגורם שקובע את כמויות השמן במתכון הוא סוג המנה. במאכלים חמים מומלץ להתחיל עם טיפה אחת למנה של כ-250 גרם (תיבול עדין), לטעום ולהוסיף עוד אם יש צורך (בדרך כלל עד 2 טיפות למנה). במנות בטיגון עמוק כדאי לחשב 4-5 טיפות ל-250 גרם, כי הטיגון גורם לשמן להתאדות. במנות קרות אפשר להתחיל עם טיפה אחת ל-250 גרם.

2 תגובות

2 תגובות לפוסט “שמן קפיר ליים – הוראות שימוש ואחסנה”

 1. מוטי בתאריך 25 אוק 2014 בשעה 12:23

  היי עדי ,

  קניתי את הספר בארץ – תודה מעולה !!!

  שאלה לגבי קפיר ליים – במצב קפוא כמה זמן יכול להישאר במקפיא ועדין להיות שמיש ?

  אני כרגע בבנגקוק ,האם אפשר לקנות את השמן בבנגקוק ?

 2. עדי בתאריך 25 אוק 2014 בשעה 23:22

  מוטי, תודה שקנית את הספר, אני שמחה לשמוע שאתה נהנה.
  אומרים שעלי קפיר ליים יכולים להחזיק בפריזר בסביבות 3 חודשים, אם כי לא ניסיתי באופן אישי. את השמן אפשר לקנות בבנגקוק כמו בכל מקום אחר בעולם: דרך האתר + משלוח בדואר, כך שזה יכול להתאים רק אם יש לך כתובת בבנגקוק שאתה עתיד לשהות בה בזמן שהדואר יגיע (עניין של יומיים בערך מרגע המשלוח, אבל צריך לקחת איזשהו טווח ביטחון).

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות