ינואר 22 2012

סלט כדורי אורז ועשבי תיבול כתבות

מדור: כתבות

לקח לי הרבה יותר מדי זמן ללמוד להזמין ברחוב את הסלט הזה, שמתפוצץ מרוב טעמים ומרקמים ומבוסס על כדורי אורז מתובלים במשחת קארי אדומה ומטוגנים בשמן עמוק.

בתאילנד קוראים לו יאם נאם קאו טוט (Yam naem khao tot), או בקיצור, יאם נאם. אפשר להשיג אותו בעיקר בדוכנים שמתמחים בו באופן בלעדי, שאותם מזהים לפי קערה גדולה עם כדורי אורז שחומים וערימת קערות קטנות יותר שמכילות בוטנים, גפרורי ג'ינג'ר, נענע, בצל ירוק ועשבי תיבול נוספים, ומשהו שנראה כמו גומיות לבנבנות שקופות למחצה.

יאם נאם קאו טוט. תוספת העשבים היא חלק מהמתכון

הגומיות האלה הן תוספת נפוצה מאוד בסלטים רבים בתאילנד (לארב, יאמים למיניהם) והן עשויות מעור חזיר מבושל פרוס דק-דק (במקרה הטוב) או גס למדי (כשבעל הבית מחפף). אין להן  כמעט טעם, והתרומה שלהן לאוכל היא תוספת של מרקם, קצת מעצבן לטעמי (בעיקר כשהן לא חתוכות בקפידה). באופן כללי אפשר לומר שככל שהמקום עני יותר, כך גדל אחוז הגומיות בסלטים. במקומות פחות עניים פועלים לפי המתכון המקורי ומשתמשים בנאם, נקניק חזיר מותסס בעזרת אורז, שעור החזיר הוא חלק מהמרכיבים שלו.

המורכבות של דוכני היאם נאם קאו טוט הרתיעה אותי מלגשת ולהזמין לעצמי את מה-שזה-לא-יהיה-שהם-מוכרים, ומאוחר יותר התחלתי לקנות (בתור חטיף) רק את הכדורים המטוגנים, בלי שאר חומרי הסלט, לעיניה המשתאות של בעלת הדוכן. בשנה האחרונה הסלט הזה הפך למרכיב קבוע בתפריט שלנו בזכות דוכן מצוין בשוק הבוקר של נונג קאי, שליד התחנה המרכזית. טעמתי גם גרסה צמחונית מעולה במסעדה צמחונית ברחוב מיצ'אי (Michahi), ועוד אחת טובה בדוכן נייד בשוק תה-סאדט (Tha Sadet). במסעדה הצמחונית הגומיות היו עשויות מסויה, ואת רוטב הדגים החליפו ברוטב סויה.

כל הגרסאות שאכלתי בנונג קאי לא כללו Naem. לי זה בכלל לא מפריע – אני מעדיפה את הנאם שלי מטוגן או צלוי – אבל הוא מוסיף חמצמצות נעימה לסלט ואפשר לראות אותו כאן בווידאו של She Simmers. שימו לב שהמתכון אינו כולל תוספת של רצועות עור חזיר. אסור בתכלית האיסור להגיש את הסלט הזה ללא קערה עם עשבים טריים כמו חסה, נענע, בזיליקום ונענע וייטנאמית (עשב שטעמו מזכיר טרגון). את העשבים לועסים בין ביס לביס של הסלט.

פוסטים קשורים

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות