אפריל 03 2012

ביצי נמלים. הקוויאר של איסאן כתבות

מדור: כתבות

ביצי נמלים אדומות (Weaver ants) הן מעדן פופולרי בתאילנד, ובעיקר בצפון מזרח המדינה (האיזור המכונה איסאן). יש להן מרקם נעים וקרמי וטעם מעודן עד כדי כך שאפילו החתולה המפונקת שלי התאהבה בהן אחרי ביס אחד. מוסיפים אותן למרקים, לתבשילי קארי, לאומלטים, סלטים ומאכלים מאודים ומוקפצים. הן לא הדבר הזול ביותר בשוק אבל ממילא לא אוכלים אותן בכמויות גדולות.

ביצי נמלים אדומות ( Khai Mot Daend). שלושים באט לכמות שבתמונה

נמלים אדומות (כך מכונות כאן הנמלים האורגות) הן יצורים מעניינים מאוד. יצא לי להכיר אותן מקרוב בבית הקודם שלי, שם הן בנו לעצמן קינים מרשימים מעלים שנסגרו בעזרת רוק לצורת קופסה, שבה הן מטילות את הביצים. הקופסה הזאת מגינה על הביצים מפני גשם – לו היו מטילות את הביצים על פני הקרקע, כל זרזיף קטן היה מטביע אותן – ומכל שאר ההתקפות האפשריות מגינות עליה הנמלים עצמן.

קן של נמלים אדומות על קיר הבית שלי. שווה ללחוץ להגדלה

למען האמת, פיתחתי חיבה וכבוד לנמלים האלה, שמעולם לא תקפו אותי בלי סיבה טובה, להבדיל מאחיותיהן השחורות הקטנות יותר, שנהנות לעקוץ סתם בשביל הכיף.

החוק הבלתי כתוב שלי ביחסי עם הטבע בתאילנד הוא שעד שזן מסוים לא תקף אותי, גם אני לא אתקוף אותו. יתושים, למשל, דמם מותר בכל זמן ומקום, כי הם התחילו (נזיר שניסה להכניס אותי לפרופורציות אמר לי: בשבילך עקיצת יתוש זו כולה עקיצה. בשבילו המכה שלך זה גזר דין מוות). נחשים, לעומת זאת, מעולם לא פגעו בי וגם אני לא פגעתי בהם, למרות שהיו לי די הרבה הזדמנויות (ובטח גם להם). אם נכנס נחש הביתה (טפו טפו, עד כה הם היו די קטנים) אני מוציאה אותו החוצה בעזרת מקל.

מימין למטה: ביצי נמלים אדומות (בשוק בפרובינציית מוקדהן)

עם הנמלים האדומות ערכתי הסכם חד צדדי שלפיו אני לא מרססת אותן ברעלים, אבל אם הן מגזימות (הן די אימפריאליסטיות. לפני שבוע נסעתי באוטו שנמלים אדומות החליטו לקנן בו. לא היה משעמם) אני שוטפת את הקינים במים ומאלצת אותן לעבור דירה.

בשלב מסוים החלו הנמלים לבנות לעצמן קיני הטלה ממש בצמוד לקיר הבית שלי ורציתי לרמוז להן שזה לא מתאים. לקחתי מזמרה גדולה, חתכתי את הענף שעליו נבנה הקן וברחתי משם כמו טיל. התחילה מהומת אלוהים אבל איכשהו לא נעקצתי בכלל. לפאלאנג (מערבי) המשוגע מהווידאו שבהמשך לא היה כזה מזל (ואולי גם לא הרבה מדי שכל. מי מתעסק עם נמלים אדומות בלי לשאול קודם איך עושים את זה?).

עוד לינקים לנמלים:

מתכון לביצי נמלים מוקפצות

מתכון למרק עם ביצי נמלים

עוד על נמלים בתאילנד

פוסטים קשורים

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות