אפריל 09 2012

פאק קראצ'ד (מימוזת מים) טבעוני

מראה אחד שתמיד מצליח להרשים אותי בשווקי האוכל בתאילנד הוא הערימות הענקיות של מין עשב פרוע, קשור ברצועות במבוק ארוכות, שמרסנות אותו ומונעות ממנו להכות שורש בדוכנים בזמן שהוא מחכה לקונים.

משמאל: פאק קראצ'ד. מימין: שרכים צעירים לאכילה

העשב הזה, שנקרא בתאית Pak Krached ובאנגלית Water Mimosa, הוא ירק פופולרי להקפצה בפני עצמו (כמו במתכון של פאק בונג בלהבות), או עם ביצה, עם אטריות, ולפעמים גם עם שרימפס. נהוג גם הוסיף אותו לתבשילי קארי כמו Kaeng Som (קארי חמוץ), ואם הוא ממש צעיר אפשר לאכול אותו גם ללא בישול.

כנראה שאני חתיכת עפיפון, כי למרות השם האנגלי המסגיר לקח לי שנים לקלוט שהעשב הזה הוא אחיה של המימוזה הביישנית, אחד הצמחים הכי חביבים עלי בעולם.

בביקור הראשון שלנו בתאילנד מצאנו את עצמנו יום אחד באמצע מרבד של מימוזה ביישנית. כל צעד שלנו יצר גלים של תנועה בשדה, כשהצמחים מגיבים למגע רגלינו בהתקפלות טוטאלית – לא אגזים אם אומר שזו היתה הפעם הראשונה שראיתי את הדוד ממש מתלהב מהטבע.

נראה שאנחנו לא היחידים שהתלהבו:

הקראצ'ד המיועד לאכילה הוא זן של מימוזה שגדל בתוך מים ואין בו הרבה מהעדינות שמאפיינת את המימוזה הביישנית, למרות שגם הוא ניחן באותה צורת תגובה. חוקרי צמחים מעריכים כי זוהי דרכו להתגונן מפני מזיקים.

פאק קראצ'ד מוכן להקפצה

הוא נחשב לצמח פולשני שמשתלט על מאגרי מים, סותם תעלות ומדכא צמחים אחרים. בשל התכונות האלו, אפשר להניח שמשרד החקלאות בישראל לא יהיה מאוהדיו ויילחם בו כמו שהוא נלחם בפאק בונג (מורנינג גלורי). אם אתם מגיעים לתאילנד, זה בהחלט ירק ששווה לטעום.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות