מאי 15 2012

שמן קפיר ליים להצלת הפרדסים בישראל טבעוני

כתבתי די הרבה כאן בבלוג על המצב החוקי של עץ הקפיר ליים בישראל, אבל המידע נסמך על עדויות של חקלאים שנערך אצלם חיפוש אחר השיחים, וחסר לי המסמך הרשמי שהוציא משרד החקלאות בעניין. השבוע קיבלתי מכתב מד"ר צלילה בן דוד מהשירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות, שאליו צורף לינק למסמך המדובר (קובץ pdf).

עלי קפיר ליים

מהמסמך עולה כי הצמח עלול לשאת מחלה חיידקית הנקראת Greening, שפוגעת קשות בהדרים מסוגים אחרים, כמו אלה הגדלים בישראל. המשרד שולח צוותי חיפוש (פקידים, לא שוטרים) למשקים שמעסיקים פועלים מתאילנד, במטרה להשמיד את הקפיר ליים לפני שהוא ישמיד את הפרדסים בארץ.

מי שמכיר קצת את עמדותי בתחום הגידולים הלא חוקיים אולי ימצא אירוניה בכך שבלי שום כוונה שוב בחרתי להתעסק בצמח שיש לו אויבים בממשל. רק שהפעם, לשם שינוי (וכנראה לראשונה בחיי), אני נמצאת בצד החוקי של המטבע, כי שמן הקפיר ליים משמש אלטרנטיבה לעלים הטריים, וכך משרת את האינטרס של משרד החקלאות. אכן, מצב תודעתי חדש שאצטרך ללמוד לחיות איתו בשלום.

כותבת ד"ר בן דוד: "שמחתי לשמוע שיש תחליף לעלים טריים, השמן, מפני שאסור לגדל בישראל את השיח עצמו. הכנסתו הבלתי מבוקרת מחו"ל עלולה להביא ארצה מחלות הרסניות המסכנות את קיומו של כל עץ הדר בפרדסים ובגינות בישראל". להבדיל מהרשות למלחמה בסמים והקמפיינים שלה נגד קנביס, בקמפיין של משרד החקלאות יש יותר מגרעין של אמת, ועוד להבדיל, הם לא מתנגדים לשימוש באלטרנטיבות, איזה מזל!

ואגב, אם אתם מתעניינים בגננות, פירות וירקות, הדברה, גידולים אורגניים ועוד, האתר של השירותים להגנת הצומח ולביקורת יספק לכם די הרבה חומר קריאה מעניין.

2 תגובות

2 תגובות לפוסט “שמן קפיר ליים להצלת הפרדסים בישראל”

 1. טליה בתאריך 15 מאי 2012 בשעה 20:01

  מעט באיחור אך הייתי רוצה לקנות ממך בקבוק או שניים. אנא הנחי אותי כיצד.
  תודה, ואני מעודדת לשמוע שאנשים נוספים מודעים לסכנות הטמונות לצמחי הארץ ועושים הכל כדי לשמר את הצמחייה.
  בברכה,
  טליה

 2. עדי בתאריך 15 מאי 2012 בשעה 20:49

  טליה, אפשר לקנות את השמן כאן. אני בשום אופן לא מתיימרת לטעון שהרצון להגן על צמחי הארץ הוא שנתן לי מוטיבציה לפתח את השמן – הסיבה האמיתית היא ניסיון לשפר את האוכל התאי בארץ – אבל כתוצר לוואי זה לא רע.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות