יולי 09 2012

קוקוס צעיר, מי קוקוס טבעוני

עוד על קוקוס וחלב קוקוס

בעקבות הפוסט המצוין של דניאל צורן על הכנת חלב קוקוס בבית והשאלות שעלו בתגובות, התברר לי שיש חוסר בהירות סביב המושגים חלב קוקוס, קרם קוקוס ומי קוקוס, שלא לדבר על קוקוס טרי, צעיר או זקן. אמנם כבר דנתי בנושא בהזדמנויות שונות, אבל מאחר שמצאתי על המחשב תמונות ישנות שלא פירסמתי אך הן רלוונטיות לנושא, נראה לי שכדאי להגדיר שוב את המושגים בקצרה:

חלב קוקוס: שופכים מים על קוקוס טחון (טרי או יבש) וסוחטים אותם. ראו הוראות לייצור ביתי בפוסט של דניאל.

קרם קוקוס: אחרי הפקת חלב קוקוס משאירים אותו לעמוד זמן מה כדי שהשומן יצוף למעלה. השומן הזה משווק כקרם קוקוס.

שיטה ביתית להפרדת קרם קוקוס

כשקונים בתאילנד חלב קוקוס טרי בשקיות ניילון ורוצים להפריד ממנו את הקרם, מעמידים את השקית לכשעה, ואז מנקבים חור בחלקה התחתון ונותנים לנוזלים שאינם הקרם (שצף למעלה) להתנקז (כמובן שלא זורקים אותם. הם כמו חלב רזה מול שמנת).

מי קוקוס: המים השקופים שבתוך אגוז הקוקוס.

שקיות מי קוקוס בדרך לשוק

כשהאגוז צעיר הוא מכיל די הרבה מים (ככוס), שהולכים ומתייבשים ככל שהזמן עובר. גם באגוזים היבשים יש לפעמים כמות קטנה של מים. המים של אגוזי הקוקוס הטריים והצעירים נמכרים בתאילנד בדרכים מגוונות. למשל בתוך האגוז, החתוך כך שאפשר יהיה להסיר את חלקו העליון ולהכניס לתוכו קש ולשתות. לרוב מצורפת לאגוזים השלמים כפית, שבעזרתה מגרדים את בשר הקוקוס מהדפנות ואוכלים.

אם ובתה אורזות שקיות של מי קוקוס

מי הקוקוס נמכרים גם בשקיות ניילון או מתוך קנקנים גדולים ושקופים, עם או בלי חתיכות של קוקוס צעיר כתוספת. בדרך כלל המיץ מהקנקנים יהיה עם תוספת קרח וסוכר, והמיץ בשקיות יהיה מי קוקוס טהורים.

קוקוס צעיר: קוקוס טרי שנקטף ונפתח לפני שבשרו הלבן הספיק להתקשות ולהפוך למה שאתם רואים בישראל כשאתם פותחים אגוז קוקוס יבש בצבע חום.

בשר קוקוס צעיר מחולץ מהאגוז

את מי הקוקוס מוכרים, כאמור, כמשקה קל. לבשר הקוקוס הצעיר (ככל שהוא צעיר יותר הוא רך יותר) יש שימושים מגוונים למדי. אפשר להוסיף אותו למי הקוקוס, אפשר להשתמש בו לקינוחים (אזכור לטובה את עוגת הטורט של רשת "אמזון" התאית, שצופתה בקרם קוקוס צעיר), ואפשר גם להוסיף אותו למרקים, ובעיקר לטום יאם עם פירות ים.

שימו לב לצבע הבהיר (ההולך ומתכהה ככל שהאגוז מזדקן) ולעובי של קליפת האגוז. בשווקים בישראל מקבלים את האגוזים כשהם מופשטים מרוב הקליפה הזאת. אתם יכולים לפגוש אותה בתערובת לעציצים שמתבססת על קליפות קוקוס.

כשבשר הקוקוס מתייבש לדרגה שכבר אי אפשר לגרד אותו בכפית, יש לו שימושים אחרים, למשל כציפוי של ממתקים שונים.

כדורים מבצק אורז, עם מילוי מתוק וקישוט רצועות קוקוס

אפשר גם לקלות אותו ולהוסיף למיאנג קאם או לדגני בוקר.

מיאנג קאם. במרכז: שבבי קוקוס קלויים

4 תגובות

4 תגובות לפוסט “קוקוס צעיר, מי קוקוס”

 1. אבי בתאריך 23 ינו 2013 בשעה 17:10

  כיום ניתן להשיג מי קוקוס צעיר לשתייה דרך האתר zeuze.net

 2. רבקה בתאריך 11 מרץ 2013 בשעה 12:26

  שלום
  קניתי היוןם אגוז קוקוס אצל הירקן כאשר שברתי אותו האגוז נפרד מהחלק הלבן אבל הוא היה מצופה כעין קליפת עובש האם ככה צריך הקוקוס להראות מבפנים תודה רבקה

 3. ליטל בתאריך 30 ינו 2015 בשעה 1:02

  אגוז קוקוס תאילנדי אפשר להשיג באתר http://www.anti-aging.co.il

 4. דורון בתאריך 13 פבר 2017 בשעה 11:16

  ללא ספק טעים ומאוד בריא

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות