מאי 13 2009

להיות צמחוני/טבעוני בתאילנד טבעוני

באופן די גורף, התאים לא מבינים מדוע ירצה אדם כלשהו להיות צמחוני. יש מעט מאוד צמחונים בקרבם ואפילו הנזירים כאן אוכלים בשר – עובדה שמפתיעה לא מעט רוח'ניקים שנוטים להניח שהרוחניות שלהם היא הרוחניות של כולם.

ארוחת בוקר במנזר: חזיר צלוי, עוף מטוגן, דגים

מעבר לזה, לתאים אין קונספט כולל של "בשר", כמו במערב. המלה התאית ל"בשר" היא Neua, שהיא גם המלה לבשר בקר, לכן אם תגידו במסעדות שאתם לא אוכלים Neua, הם עשויים להניח שאתם לא אוכלים בקר, אבל עוף, דגים וצרצרים זה בסדר.

רמת הקושי של הצמחונים/טבעונים למצוא בתאילנד אוכל שיתאים לעקרונותיהם תלויה בסוג האידיאולוגיה שהם בחרו בו וברמת ההקפדה שלהם. הכי קל יהיה לצמחונים הגמישים, אלה שלא אוכלים בשר, דגים ופירות ים אבל לא יהרוג אותם לאכול מרק ירקות שבושל על בסיס ציר עוף או מנת אטריות שתובלה ברוטב דגים. הכי קשה יהיה לטבעונים האדוקים, ואם הם רוצים להיות לגמרי בטוחים שהאוכל שלהם לא כולל מרכיבים מן החי, עדיף שיתאכסנו במקום שבו יוכלו לבשל בעצמם. איפשהו באמצע נמצאים אוהדי ה-Raw food, שאוכלים רק אוכל לא מעובד ולא מבושל. אלה יכולים להסתדר בקלות יחסית עם דוכני הפירות והירקות בשווקים, ואינם צריכים לחשוש מטבחים עם יד קלה על הבקבוק של רוטב הדגים.

מי שלא אוכל ביצים יצטרך להימנע מהמובן מאליו – חביתות למיניהן ומחלק מהקינוחים (אלה שנראים כמו פלאן, למשל), אבל גם מאטריות (צהובות) עם ביצים ומהטופו הרך שנמכר באריזות ואקום בצורת גליל – מוצר שנמצא קבוע במקרר של כמעט כל מסעדה.

הדבר הראשון שצמחונים וטבעונים שמטיילים בתאילנד צריכים להפנים הוא שהרעיונות שלהם לגבי תזונה אינם מובנים מאליהם. התאים מבינים שדתות מסוימות אוסרות על אכילת מאכלים מסוימים, אבל הם מכירים מקרוב רק את מנהגי האכילה הבודהיסטיים ואת אלה של המוסלמים – המחייבים כ-12 אחוז מהאוכלוסיה. מבחינתם, תאי מוסלמי אוכל בדיוק כמו תאי בודהיסטי, רק בלי חזיר.

חישבו על מספר האיסורים שצמחוני או טבעוני יצטרך להעביר לידיעתם של אלה שמבשלים בשבילו: בלי בקר, בלי דגים, בלי חזיר, בלי פירות ים, בלי משחת שרימפס (מרכיב מקובל בהרבה משחות קארי ומאכלים), בלי עוף, בלי ברווז, בלי ביצים, והכי גרוע: בלי רוטב דגים. זוהי מן הסתם רשימה חלקית בלבד, וחשוב לזכור שהאנגלית של רוב התאים לא מספיקה כדי להבין אפילו חצי ממנה. אני מניחה שהתאית של רוב התיירים מספיקה לעוד פחות מזה.

לצמחונים אדוקים יש כמה פתרונות. הם יכולים לנסוע לבנגקוק או לצי'אנג מאי, שם יש מספיק מסעדות צמחוניות. הם יכולים לנסוע לאחד האיים היותר מתוירים, כמו קו פאנגן או פוקט, שם אפשר למצוא מסעדה לכל גחמה מערבית אפשרית, כולל דיאטות Raw Food, מיצים וחוקנים. הם יכולים לקנות פירות וירקות חיים או להתאכסן במקום שבו אפשר לבשל.

אם אתם רציניים, עדיף שתלמדו כמה מלות מפתח שיעזרו לכם במסעדות. הביטוי התאי לטבעונות על פי המסורת הסינית הוא Gin Jae. אוכל טבעוני הוא Ahan jay או רק jay. מנגסוויראט (Mangsawirat) זה צמחוני.

7 תגובות

7 תגובות לפוסט “להיות צמחוני/טבעוני בתאילנד”

 1. ניר בתאריך 13 מאי 2009 בשעה 14:26

  מעניין מאוד. תודה! 🙂

 2. […] צמחונים בקרבם ואפילו הנזירים כאן אוכלים בשר.” עדי מוסיפה ומספרת כי "לתאים אין קונספט כולל של "בשר", כמו במערב. […]

 3. טל בתאריך 14 דצמ 2010 בשעה 22:06

  זה די מזלזל לקרוא לצמחונים שמנסים להקפיד על צמחוניותם פאנטיים.
  רק בגלל שמישהו לא רוצה להרוג ולהתעלל בבעלי חיים ואז גם לאכול את גופותיהם לא הופך אותו לפנאט.

 4. עדי בתאריך 15 דצמ 2010 בשעה 8:44

  טל – לא התכוונתי לזלזל, אלא רק להפריד בין שני סוגי צמחונים: אדוקים ולא אדוקים. לאדוקים יהיה די קשה בתאילנד וההקפדה על צמחוניותם תהיה להם הרבה יותר מסובכת כאן מאשר בבועה הצמחונית של המערב. כדי לקחת את הקושי הזה על עצמם הם נדרשים למידה מסוימת של קנאות, או אדיקות, או פנאטיות.

 5. […] צמחונים בקרבם ואפילו הנזירים כאן אוכלים בשר.” עדי מוסיפה ומספרת כי "לתאים אין קונספט כולל של "בשר", כמו במערב. […]

 6. טל בתאריך 03 יול 2013 בשעה 16:23

  ממש לא קשה להיות צמחוני בתאילנד, לא רק באיזורים המתויירים.
  הסתדרתי מצויין כצמחונית וטבעונית גם באיזורים מרוחקים וכלל לא מתויירים שבהם לא פגשתי יותר משניים שלושה תיירים במשך שבועות.
  אם מסבירים, הם מבינים טוב מאוד ומכינים אוכל טבעוני טעים להפליא. אפילו לא צריך לדעת הרבה תאילנדית בשביל זה. הם גם מאוד כיבדו בחירה באורח חיים צמחוני.

 7. עדי בתאריך 03 יול 2013 בשעה 16:36

  טל, אני שמחה לשמוע שהלך לך בקלות, בעיקר עם הקטע של "אם מסבירים הם מבינים טוב מאוד". לי אישית היה קל להזמין במסעדות ירקות מוקפצים ואורז מטוגן, אבל עם מנות אחרות זה כבר היה יותר מסובך.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות